شهر مدرن الجم در دویست و ده کیلومتری جنوب تونس قرار گرفته و دارای بزرگ‌ترین سازه‌‌ی آفریقایی-رومی است و آمفی‌ تئاتر الجم تونس که یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های این کشور محسوب می‌شود در سال 1979 در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. تاریخ ساخت آمفی‌ تئاتر الجم به اواخر قرن دوم میلادی بازمی‌گردد. این ساختمان باشکوه که در حال‌ حاضر برای اجرای کنسرت‌ها استفاده می‌شود، مکانی ایده‌آل برای اجرای موسیقی کلاسیک به شمار می‌رود.

 

آمفی تئاتر ال جم تونس

آمفی تئاتر ال جم تونس

 

ساختمان سه طبقه‌ی آمفی تئاتر الجم 149 متر طول، 124 متر عرض و 36 متر ارتفاع دارد. قوس‌هایی از جنس کامپوزیت در هر طبقه وجود دارد که ستون‌ها را به هم وصل می‌کند. راهروی داخلی این سازه به یک گذرگاه سرپوشیده منتهی می‌شود که در مسیر مدور هر طبقه چرخیده و امکان دسترسی به سکوها را میسر می‌سازد. این سازه‌ی تاریخی مستقل، از قطعات کاملاً سنگی و بدون فونداسیون ساخته شده و طبق گفته‌ها، طرح آن از روی بنای کولوسئوم روم اقتباس شده است. با اینکه کولوسئوم عنوان بزرگترین آمفی تئاتر رومی را یدک می‌کشد، اما آمفی‌تئاتر الجم فاصله زیادی در زیبایی‌ و اندازه با آن ندارد و میتوان گفت جزء جاهای دیدنی تونس محسوب می شود.

 

آمفی تئاتر ال جم تونس

آمفی تئاتر ال جم تونس

 

باستان‌ شناسان بخش زیرزمین آمفی‌ تئاتر الجم را در سال 1904 کشف کردند که به طرز شگفت‌ انگیزی دست‌ نخورده باقی مانده بود و تصویر روشنی از نحوه عملکرد ساختمان را نشان می‌داد. این قسمت با شصت و پنج متر طول به دو راهروی طاقی شکل تقسیم می‌شد که شامل اتاق‌هایی برای اسکان گلادیاتورها و قفس‌هایی برای حیوانات وحشی بود. دریچه‌های این میدان، امکان حمل و نقل حیوانات وحشی از قفس‌های زیرزمین به بالا و بالعکس را فراهم می‌کرد.

 

آمفی تئاتر ال جم تونس

آمفی تئاتر ال جم تونس

 

این میدان شواهد منحصر به‌ فردی از تکنیک‌ ساخت و ساز رومی را حفظ کرده و بسیاری از قطعات سنگی آن دارای حفره‌های مثلثی است. این سوراخ‌ها تعمداً در بالای هر قطعه سنگ حفر شده تا بست‌های بلند کردن سنگ به راحتی در آن قرار بگیرد. هر بست به یک بالاکش وصل می‌شد و هنگام بلند کردن هر قطعه سنگ، طناب یا زنجیر متصل به بست به خاطر وزن سنگ‌ها کشیده شده و به بست نیز فشار می‌آورد. سازندگان این بنا کنار برخی از سوراخ‌ها، نمودارهایی رسم کرده بودند که نحوه انتقال سنگ‌ها به مکان مورد نظر را نشان می‌داد.

 

آمفی تئاتر ال جم تونس

آمفی تئاتر ال جم تونس

 

این احتمال می‌رود که این سازه هیچ‌گاه به پایان نرسیده باشد. در قرن سوم میلادی، شهر تیدروس (Thysdrus) بعد از حضور در شورش علیه قدرت سلطنتی رو به زوال رفت. مالیات جدید بر تولید روغن زیتون موجب ناآرامی گسترده در سراسر تونس شد و شهر تیدروس سردمدار این حوادث بود. مردم شهر یک پیرمرد محلی 80 ساله را به عنوان امپراطور انتخاب کردند که حکمرانی او دیری نپایید، چرا که چند هفته بعد از رسیدن به قدرت در تونس کشته شد و ماکسیمینوس (Maximinus) جای او را گرفت، با اتمام شورش‌ها، شهر تیدروس به غارت رفت و هیچ‌گاه به وضعیت سابق خود بازنگشت.

 

آمفی تئاتر ال جم تونس

آمفی تئاتر ال جم تونس

 

درباره آمفی تئاتر ال جم تونس

 

آمفی‌تئاتر الجم بعد از سقوط شهر تیدروس و امپراطوری روم آسیبی ندید اما در قرن پنجم میلادی و در جریان جنگ میان جناح‌های مختلف عرب در قرن هفتم میلادی به عنوان قلعه نظامی استفاده شد. در قرن 17 سنگ‌های آن برای ساخت و ساز روستای مدرن الجم به غارت رفت. حمله انگلیسی‌ها در طول جنگ جهانی دوم نیز خسارت بیشتری به آن وارد کرد، چرا که در آن زمان آمفی‌ تئاتر به عنوان پناهگاهی برای سربازان آلمانی مورد استفاده بود با تمام این اتفاقات، ساختمان آمفی تئاتر نسبتاً کامل باقی مانده و شما می‌توانید سه طبقه این بنا با راهرو و پله را ببینید. کار بازسازی بنا در فاصله سال‌های 1974 تا 1980 اتفاق افتاد و نیمی از سکوهای آن مرمت شد و امکانی را فراهم کرد تا مردم مجدداً از وقایع آمفی تئاتر لذت ببرند.

سیاست ما

شرکت سعادت سیر گیتی دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با سال ها تجربه موفق در زمینه توریسم و گردشگری ، برگزاری تورهای خارجی را بصورت بدون واسطه در کارنامه خود دارد و همواره تلاش می نماید تا با بکارگیری کارشناسان متخصص در زمینه گردشگری بهترین خدمات را با حداقل قیمت برای مشتریان مان فراهم نماییم زیرا همواره بر این باور درست معتقدیم که سرمایه اصلی ما مشتریان ما هستند از این رو تمام تلاش خود را در راستای جلب رضایت حداکثری مشتریانمان متمرکز کرده ایم.

درباره ما و خدمات ما به مشتریانمان


سعادت سير گيتی با مجوز رسمی 399385 تحت نظارت سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی ايران مي باشد سعی شرکت ما بر این است که:  
 • با ارائه بهترین خدمات و پاسخگویی سریع و به موقع برای جلب رضایت مشتریان تلاش نماییم
 • با توجه به نظر مشتریانمان مسیرمان را اصلاح کنیم
 • ما بخوبی می دانیم مشتری مداری یعنی ماندگاری در دنیای پر رقابت
 
با تماس با آژانس هواپیمایی از طریق مشاورین برای رزرو اقدام نماید،در صورتی برای انتخاب هتل نیاز به مشورت دارید، معمولا مشاوران با توجه به نوع سفر شما بسته به اینکه سفر تفریحی است یا تجاری، خانوادگی است یا مجردی،هتل های مختلفی را به شما معرفی خواهند کرد و در نهایت با تایید و انتخاب شما از طریق کارگزاران خود در کشور مقصد برای رزرو هتل اقدام می کنند.
بلیط هواپیما را با توجه به موارد مختلفی میتوانید انتخاب کنید.
 • ایرلاین
 • پرواز چارتری یا سیستمی
 • نوع کلاس پروازی
 • زمان پرواز
تمامی این ها گزینه هایی هستند که می توانند برای مسافر مهم باشند. اینکه با چه ایرلاینی بخواهد سفر کند و یا پرواز صبح به شب بگیرید که تایم بیشتری داشته باشد، یا دقیقا زمان تحویل اتاق در هتل باشد. همه این موارد در انتخاب بلیط تاثیر گذار هستند.
ویزای هر کشور یعنی اجازه ورود به آن کشور. هر کشوری قوانین مختلفی برای صدور ویزا برای گردشگران دارد. و سفارت آن کشور در ایران با توجه به تایید مدارک دریافتی ویزا را صادر می کند. شرایطی که ممکن است بعضی کشورها در نظر بگیرند یه اسن شرح است.
 • اعتبار پاسپورت بیشتر از 90 روز
 • داشتن اعتبار مالی
 • زمان برای صدر ویزا
 • هزینه صدور ویزا
برخی از کشورها هزینه ای برای صدور ویزا دریافت نمیکنند. و برای صدور بعضی ویزاها نیازی به زمان نیست و به راحتی در فرودگاه مقصد صادر می شود.